منطقه ییلاقی هنزا

بخش هنزاء از توابع شهرستان رابر استان کرمان با مختصات جغرافيايي ۵۷ درجه و ۱۱ دقيقه طول شرقي و ۲۹ درجه و ۱۸ دقيقه

عرض شمالي، در ۳۰ کيلومتري شرق شهر رابر قرار گرفته است. هنزاء از طرف شمال غربی به شهرستان رابر و از طرف شمال شرقی به شهر راین و از جنوب شرقي به شهرساردوییه محدود مي‌شود. و در نقطه مرزی شهرستان رابر و جیرفت قرار دارد.

بخش هنزا از سطح دريا در حدود ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.

رودخانه دائمي هنزا از ميان روستا عبور مي‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زيادي آسياب آبي در اين بخش وجود داشته است که در حال حاضر اثري از آن‌ها باقي نمانده است.

وجه تسمیه هنزاء:

در زبان محلي، به خروجي آب آسياب « هنزاب» مي‌گويند؛ از اين رو، اين مکان به هنزا، مشهور شده است.

بناي قديمي امام‌زاده ميرمحمد ابوطالب نشانگر قدمت تاريخي اين روستاست.

مردم هنزا به زبان فارسي با گويش محلي سخن مي‌گويند، مسلمان و مذهب شيعه دارند.

الگوي معيشت و سکونت:

براساس نتايج سرشماري سال ۱۳۷۵، روستاي هنزا در حدود ۷۱۳ نفر جمعيت داشته است که در سال ۱۳۸۵، به ۲۳۸۸ نفر افزايش يافته است.

اقتصاد هنزاء، بر پايه فعاليت‌هاي زراعي، باغداري و دامداري استوار شده است. گروهي از مردم نيز، در امور خدماتي اشتغال دارند. محصولات عمده زراعي اين روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبيا، سيب‌زميني و يونجه است. اراضي روستا به صورت آبي و ديم کشت مي‌شوند و آب مورد نياز اراضي آن از رودخانه و چشمه تأمين مي‌شود. باغداري نيز رونق دارد و گردو و بادام، از محصولات باغي و سردرختي آن است. انواع لبنيات مرغوب مانند کشک، پنير و روغن حيواني و عسل در هنزا توليد مي‌شود.

بخش هنزا در محدوده کوهستاني استقرار يافته و بافت مسکوني متراکمي دارد. اغلب خانه‌هاي هنزاء، بر روي شيب احداث شده‌اند و در و پنجره‌هاي کوچک دارند، که در زمستان از ورود سرما به درون خانه جلوگيري مي‌کند. بيشتر خانه‌ها در يک طبقه بنا شده‌اند و فضاهاي دروني آن شامل محل سکونت افراد خانواده، انبار غله و علوفه و مکاني براي انجام فعاليت‌هاي جانبي خانوار روستايي است. در ساخت خانه‌ها از سنگ، خشت و شاخ و برگ درختان، استفاده شده است. در ساخت خانه‌هاي جديد از مصالح آجر، آهن، سيمان و مانند آن نيز استفاده مي‌شود.

1261473829 Image155832

 

 

 

 

 

 

 

جاذبه‌هاي گردشگري:

بخش هنزاء به دليل استقرار در محدوده کوهستاني، آب و هوايي مطبوع و مناظر و چشم‌اندازهاي زيبا و دلپذيري دارد. دره‌هاي خوش آب و هوا، سرسبز و کوه‌هاي مرتفع، این بخش را دربرگرفته‌اند. گذر رودخانه هنزا از ميان روستا، سبب شادابي و طراوت آن شده است. حواشي رودخانه از درختان بلند، گل‌هاي رنگارنگ و گياهان طبيعي پوشيده شده است. دره کوهستاني بندر هنزا با درختان کهنسال گردو به ويژه در فصل‌هاي بهار و تابستان به تفرجگاهي زيبا تبديل مي‌شود. اين روستاي کوهستاني، با طبيعت بکر و زيبا، گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي‌کند.

از جاذبه های گردشگری دیگر این بخش می توان به امامزاده سید محمد رضا ابوطالب(ع) و همچنین آبشار سرخوییه،امامزاده سید مرتضی (ع) و آبشار آبسر در روستای سید مرتضی ،تخت سرتشتک در بندر هنزاءدره گلی هوک در سرمشک ،دره گلوگازر،جنگل های اورس گلوچار و گلوگازر اشاره کرد.

در فصل تابستان، عشاير منطقه در اطراف روستا اتراق مي‌کنند و به رمه‌گرداني، فرآوري محصولات لبني و توليد صنايع دستي مانند نخ‌ريسي و گليم‌بافي مي‌پردازند. ديدن زندگي پر جنب و جوش عشاير، بسيار جالب توجه و تأمل برانگيز است.

hanza05

فرهنگ و آداب و رسوم:

مردم هنزا به سنت ديرين، اعياد ملي و مذهبي نوروز، فطر، غدير و ميلاد پيامبر (ص) را به جشن و شادي سپري مي‌:نند. در آستانه سال نو، با خانه تکاني، تهيه لباس نو، پختن انواع خوراکي‌ةاي ويژه عيد، سال نو را جشن مي‌گيرند و در مراسم مذهبي نيز، با احسان نذورات مراسم مولودي خواني را برگزار مي‌کنند. در ايام محرم و سوگواري ائمه (ع) عزاداري مي‌کنند. از آيين‌هاي بومي اين بخش مي‌توان به مراسم لوک‌بازي و مراسم نسق‌بندي اشاره کرد.

گردوبازي و گوخقپا از بازي‌هاي رايج نوجوانان و جوانان اين روستا است.

مردم بخش هنزا به ندرت از پوشاک سنتي استفاده مي‌کنند. لباس مردان شامل کت، شلوار، پيراهن، جليقه، کلاه و بعضاً دستار است. زنان نيز از چادر، روسري، مانتو، پيراهن، شلوار و ساير پوشش‌هاي زنانه استفاده مي‌کنند.

مهم‌ترين سوغات اين هنزاءگردو و بادام است.

از غذاهاي بخش هنزا مي‌توان به کباب تابه‌اي،کماچ سن،قاتوق بنه،آش کرو،آش بلغور ،سبزي قورمه و ساير تنقلات و خوراکي‌ها اشاره کرد.

راههای دسترسي:

بخش هنزاء از طريق محورهای کرمان-رابر-هنزاء و جیرفت -ساردوئیه -هنزاء و کرمان-راین -ساردوئیه- هنزاء با جاده‌اي آسفالت قابل دسترسي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *